Metro FM dinle 97.2 İstanbul

Metro FM, 97.2 frekansında İstanbul ili merkezli yayın yapan ulusal bir radyodur. 1992 yılında Uzan Grubu bünyesinde kurulmuştur. 2005 yılında Kanadalı Canwest Grubu’na satıldı. 2009 yılında ise Spectrum Medya Grubu’na satılmıştır. Türkiye’nin ilk yabancı müzik radyosudur.

Metro FM, “Türkiye’nin En İyi Yabancı Müzik İstasyonu” sloganı ile, birçok şehirde karasal frekans ve uydu üzerinden canlı dinlenebilmektedir. Karnaval radyoları arasında yer almaktadır. Aynı grup bünyesinde yayın yapan Süper FM, Joy FM, Joy Türk ve Radyo Mydonose kardeş radyo kanallarıdır.

Metro FM, İstanbul dan ulusal çapta yayın yapan bir radyo istasyonudur. 14 Temmuz 1992 tarihinde Queen – Radio Ga Ga şarkısıyla yayın hayatına başlamıştır. Türkiye nin ilk özel radyolarından biri ve aynı zamanda ilk yabancı müzik radyosudur.

Türkçe haricindeki diğer dillerde Pop Müzik yayını yapan radyo, karasal yayınların yanı sıra Turksat 2A Uydusu, internet yayını, Blackberry ve Iphone uygulamaları ile de dinlenilebilmektedir. Uzan grubu tarafından kurulan radyo uzun süre bu gruba bağlı yayın organlarından biri olarak kalmıştır.

Ancak Uzan Holding şirketlerine TMSF nin el koyması ile kısa süreli devletin eline geçmiştir. 2005 yılı Eylül ayında düzenlenen ihale ile Kanada lı iletişim grubu Canwest e 22.850.000 USD bedelle satılmıştır. 2007″deki küresel krizden etkilenen Canwest grubu, 2009 yılının Mayıs ayında Metro FM ile birlikte Süper FM, Joy FM ve Joy Türk ü yerli yatırım fonu Actera Group şirketlerinden Spectrum Medya”ya devretmiştir.


Kurulduğu 1992 yılından beri en çok dinlenen yabancı müzik radyoları sıralamasında ilk iki sıradan hiç düşmeyen Metro FM in yayın müdürlüğü ve müzik direktörlüğünü Arzu Kaya yapmaktadır. Programcılar Mustafa Kemal Pehlivan Büşra Yıldırım Cemil Orhon Arzu Kaya Özgür Taçkın Güven Öz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir